Únik vody v domácnosti může být i nebezpečný
Unikající voda v domácnosti může mít mnoho podob, například z prasklé přívodní hadice od pračky, z hadičky od napouštění vody ke splachovací nádržce na toaletě, anebo v případě závady na vodovodní baterii, kde je poškozené těsnění. Voda může unikat i z odpadového potrubí, třeba pod vanou, pokud se tu uvolní gumové těsnění ve spoji trubek, vy si toho včas nevšimnete a vzápětí vyplavíte při vypouštění vody z vany sousedy pod vámi. Toto vše jsou jistě nepříjemné události, ale nebývají nebezpečné. Většinou je zvládnete opravit sami nebo zavoláte instalatéra, který si poradí se závadou během několika minut. Mnohem horší jsou úniky vody do zdiva.
Únik vody a elektroinstalace
Prasklá trubka či armatura ve zdi je situace, která vyžaduje rychlý zásah instalatérů, a to mnohdy i v rámci havarijního servisu mimo běžnou pracovní dobu. Zde se počítá každá minuta, protože voda může proniknout do elektroinstalace, čímž se situace značně zkomplikuje.
Jestliže objevíte po příchodu domů na zdi mokrou mapu, volejte instalatéry bez váhání ihned, třeba i v noci, a zároveň vypněte hlavní jistič, který odpojí jak zásuvkové, tak i světelné okruhy. Máte-li možnost odeslat zbývající členy rodiny někam pryč, do bezpečí, neváhejte a udělejte to. Vyčkejte pak v poklidu příjezd instalatérů, kteří provedou detekci úniku vody a situaci začnou řešit obvykle již za několik desítek minut od oznámení havárie.
Nechoďte tu naboso ani v pantoflích – až začnou instalatéři pracovat a budou k výkonu práce potřebovat elektrický proud, obujte se do vhodných bot a nechoďte po bytě naboso, v ponožkách nebo v pantoflích. Mohli byste utrpět smrtelný úraz. Vhodné jsou například gumové holínky, které perfektně izolují od podlahy, anebo podobné vyšší uzavřené boty na gumové podrážce. Pro jistotu se tu raději nedotýkejte zdiva a vyčkejte s tím, až voda ve zdivu vyschne, což může trvat ale i několik dní.